Duńscy naukowcy wykorzystali resweratrol w badaniu klinicznym

Data: 02 luty 2011

Streszczenie: Badanie ma na celu zbadać stany zapalne o niewielkim nasileniu mające często związek z cukrzycą typu II, niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby oraz osteoporozą.

2/2/2011 – Duńska Rada do spraw Badań Strategicznych przyznała 3,4 mln USD na czteroletnie badanie mające zbadać wpływ resweratrolu na syndrom metaboliczny, osteoporozę i przewlekłe stany zapalne. To przełomowe badanie ma dowieść, że przyjmowanie resweratrolu może zmniejszyć szkodliwy wpływ otyłości na organizm. Badanie ma zbadać stany zapalne często mające związek z cukrzycą typu II, niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby oraz osteoporozą.

Resweratrol występuje m.in. w orzeszkach, granatach i winogronach. Niewielka ilość resweratrolu pochodzącego z naturalnych źródeł jest skoncentrowana w czerwonym winie. Co ciekawe u Francuzów z nadwagą, którzy piją średnio 2 kieliszki czerwonego wina dziennie występuje o ponad 40% mniej chorób serca.

“Cieszy mnie fakt, że takie organizacje jak Duńska Rada do spraw Badań Strategicznych wspiera finansowo badania nad składnikami pokarmowymi, które posiadają nadzwyczajne korzyści dla zdrowia. Korzyści te, w przeciwieństwie do wielu leków, nie mają negatywnego wpływu na zdrowie,” mówi dr Herb Woolf, prezes Fluxome, Inc. firmy, która jest dostawcą resweratrolu użytego w tym badaniu. „Jakość resweratrolu stosowanego w tym badaniu można porównać do jakości leków. Ponadto będzie to najdłuższe badanie kliniczne przeprowadzone nad resweratrolem.”

Badanie to ma zbadać kilka biomarkerów oraz ogólny stan zdrowia uczestników badania w ciągu kilku lat. Dr Woolf uważa, że badania nad składnikami pokarmowymi, które poprawiają zdrowie są idealne, kiedy biologiczne markery występują we krwi lub moczu co ma potwierdzony związek z chorobami. „Badania kliniczne badające spożycie składników pokarmowym przez dłuższy okres czasu zawierają wiele niezgodności ze względu na niepodporządkowanie się osób badanych. Potwierdzone biomarkery stanowią potwierdzenie dla osób badanych, że ich zdrowie jest coraz to lepsze.”

“Wokół nas znajdują się zaskakujące składniki odżywcze m.in. olej z ryb, wit.D, kurkuma i resweratrol, które teraz są ponownie odkrywane ze względu na swoje niewykorzystane korzyści dla zdrowia.”