Czerwone wino, resweratrol oraz szpiczak mnogi: wyniki badań są obiecujące, ale konieczne są dalsze testy

Autor: Francie Diep

Według najnowszych badań resweratrol, jeden z głównych składników czerwonego wina, może skutecznie niszczyć komórki szpiczaka. Chociaż okazało się, że picie czerwonego wina zmniejsza ryzyko występowania niektórych nowotworów, nie przebadano jeszcze wpływu czerwonego wina na szpiczaka mnogiego. Badania kliniczne nad resweratrolem właśnie się rozpoczęły.

Resweratrol to polifenol tj. związek roślinny posiadający właściwości antyoksydantów. Wysokie stężenie resweratrolu występuje w skórkach winogron, stąd jego duża ilość w czerwonym winie, a także w orzeszkach ziemnych, malinach, rdeście oraz innych roślinach. Antyrakowe właściwości resweratrolu odkryto w 1997r. i od tamtej pory jest on dokładnie badany.

Najnowsze badania

Najnowsze badania nad liniami komórkowymi lub komórkami szpiczaka hodowanymi w warunkach laboratoryjnych wykazują, że resweratrol może niszczyć komórki szpiczaka oraz zmniejszyć objawy tej choroby na kilka sposobów:

  • Naukowcy z University of Texas wykazali, że resweratrol hamuje geny chroniące komórki szpiczaka przed zniszczeniem. Podczas badań resweratrol zniszczył komórki szpiczaka, które były oporne na chemioterapię oraz wzmocnił efekt działania Velcade (bortezomib) oraz thalidomide (Thalomid). Badanie to zostało opublikowane w piśmie Blood (streszczenie) w grudniu 2006.
  • Naukowcy z Huazhong University of Science and Technology w Wuhan, w Chinach, wykazali, że resweratrol hamuje białka konieczna do wzrostu szpiczaka. Odkryli oni, że dawki podane były znacznie wyższe od poziomu występującego u ludzi po wypiciu czerwonego wina lub przyjęciu czystego resweratrolu. Zasugerowali oni, że kolejne badania powinny skupić się na stosowaniu resweratrolu w przypadku nowotworów. Wyniki tego badania zostały opublikowane w Acta Pharmacologica Sinica (streszczenie) w listopadzie 2006r.
  • Badanie przeprowadzone w Vejle Hospital w Danii potwierdziło, że resweratrol wspomaga niszczenie komórek szpiczaka. Ponadto, naukowcy z Vejle wykazali, że resweratrol pomaga w leczeniu kości. Hamował on komórki, które niszczyły kości oraz wraz z wit.D przyczyniał się budowy nowych kości. Badanie to pojawiło się w piśmie Cancer Research w listopadzie 2005r.

Badania wykazały, że resweratrol jest stosunkowo bezpiecznym związkiem. Wywołuje on mniej skutków ubocznych niż leki obecnie stosowane w chemioterapii.  Naukowcy w publikacji, która pojawiła się w styczniowym Archives of Biochemistry and Biophysics uznali, że resweratrol jest „doskonałym związkiem”.

“Liczę na to, że ciągle szukamy bezpiecznych związków tj. resweratrol,” pisze dr. Bharat Aggarwal, badacz nowotworów z University of Texas w e-mailu do redakcji Myeloma Beacon (serwisu internetowego poświęconego szpiczakowi mnogiemu). „Wiadomo, że resweratrol może pokonać komórki szpiczaka, jednak nie jest to ostateczne.”

Z wielu powodów, badań nad liniami komórkowymi nie można bezpośrednio zastosować w leczeniu. Prawdopodobnie ludzkie ciało jest bardziej złożone od grupy komórek, dodaje dr Aggarwal.

W piśmie Blood podaje on, że skuteczność oraz bezpieczeństwo resweratrolu zasługuje na przeprowadzenie badań klinicznych.

Myeloma Beacon udało się znaleźć jedno badanie nad resweratrolem oraz szpiczakiem mnogim. GlaxoSmithKline obecnie rekrutuje uczestników w Danii i USA do swojego badania. Nie znaleziono innych toczących się badań lub wyników testów.

Jak sugeruje dr Aggarwal takie badania są konieczne.

Picie czerwonego wina

Nie ma pewności co do tego jak opublikowane badania odnoszą się do spożywania czerwonego wina. Nie istnieją żadne badania nad piciem czerwonego wina, a szpiczakiem mnogim. Natomiast wyniki badań nad czerwonym winem, a innymi nowotworami nie są jednoznaczne.

W lutym Journal of the National Cancer Institute opublikował badanie wykazujące, że picie alkoholu, m.in. czerwonego wina, zwiększyło ryzyko występowania pewnych nowotworów u kobiet, ale zmniejszyło ryzyko występowania innych.

Wpływ czerwonego wina na raka prostaty był często wspominany w mediach w 2007r., jednak najnowsze badania podają coś innego. Badanie przeprowadzone w 2005r. w Fred Hutchinson Cancer Research Center wykazało, że picie czerwonego wina obniżyło ryzyko zachorowania na tego rodzaju raka, jednak późniejsze badania nie wykazały tego związku. Były to m.in. badanie z czerwca przeprowadzone przez Kaiser Permanente oraz z 2007r. Johns Hopkins, opublikowane w International Journal of Cancer.

Suplementy zawierające resweratrol

Biorąc pod uwagę pozytywne wyniki badań na resweratrolem ludzie cierpiący na szpiczaka mogą chcieć wypróbować resweratrol w kapsułkach lub w proszku obecnie dostępny na rynku. Obecnie resweratrol jest uznany przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) za suplement diety. Producenci tego preparatu muszą zapewnić jego bezpieczeństwo bez konieczności rejestracji w FDA.

Kiedy suplement jest już na rynku, FDA kontroluje jego bezpieczeństwo, ale nie skuteczność. Nie ma zalecenia ile resweratrolu można przyjmować oraz jak często. Na stronie internetowej FDA dostępne są wskazówki jak należy wybierać suplementy diety.

Chociaż wiele firm stosuje się do nakazów FDA, należy uważać na te firmy, które tego nie robią. Jak podaje New York Times w zeszłym miesiącu jednemu z producentów resweratrolu wytoczono proces. Organ nadzorczy Better Business Bureau skrytykował FWM Laboratories Inc. za “rażąco mylące” reklamy oraz nieuczciwe praktyki.

Może minąć trochę czasu zanim resweratrol zostanie poddany testom na bezpieczeństwo i skuteczność według standardów medycyny. Do tego czasu pacjenci mogą wybierać między umiarkowanym piciem czerwonego wina lub przyjmowaniem suplementów z resweratrolem. Jednak, zawsze powinni oni skontaktować się z lekarzem zanim zaczną przyjmować resweratrol lub zwiększą spożycie czerwonego wina.