Właściwości prozdrowotne resweratrolu mają związek z kontrolą hormonu tkanki tłuszczowej

Autor Nathan Gray, 11 styczeń 2011

Jak podaje najnowsze badanie potencjalne właściwości prozdrowotne resweratrolu mogą mieć związek z tym, że może on aktywować silny hormon kontrolujący tkankę tłuszczową tj. adiponektynę.

Naukowcy z University of Texas odkryli, że resweratrol pobudza ekspresję adiponektyny – hormonu wydzielanego przez komórki tłuszczowe, który odgrywa istotną rolę w regulowaniu wrażliwości na insulinę i wytwarzaniu energii. Najnowsze badanie opublikowane w Journal of Biological Chemistry podaje, że resweratrol stymuluje ekspresję i multimeryzację adiponektyny w komórkach tłuszczowych poprzez aktywację białka DsbA-L.

“Nasze badanie ujawnia nowy mechanizm dzięki któremu resweratrol wywiera korzystny wpływ na organizm,” mówi autor badania dr Feng Liu, profesor farmakologii na UT. “Wyniki tych badań powinny zainteresować szczególnie osoby otyłe, cukrzyków oraz w podeszłym wieku,” dodaje dr Liu.

Odkrycie, że resweratrol wspomaga ekspresję adiponektyny stanowi nowy mechanizm dzięki któremu resweratrol wykazuje swoje korzystne działanie na organizm.

Antyoksydant

Resweratrol – silny polifenol i związek o działaniu przeciwgrzybicznym – jest często uznawany za podstawowy bioaktywny związek w winogronach i czerwonym winie. Ma on również związek z tzw. “francuskim paradoksem” tj. niską zachorowalnością na choroby serca i otyłość wśród Francuzów, choć ich dieta jest bogata w tłuszcz i piją oni dużo wina. Zainteresowanie resweratrolem pojawiło się w 2003r. kiedy badanie Davida Sinclaira i jego współpracowników z Harvardu ujawniło, że związek ten może przedłużyć życie komórek drożdży. Badanie to, opublikowane w piśmie Nature, spotkało się z międzynarodowym uznaniem i obudziło nadzieje na pojawienie się pigułki przeciwstarzeniowej.

Jak podają wyniki odkrycia Sinclaira, resweratrol aktywował gen Sirt1, który jest również aktywowany podczas ograniczanie kalorii w diecie m.in. u ludzi.

Ostatnie badania jednak sugerują, że resweratrol może wykazywać swoje korzystne działanie poprzez niezależne mechanizmy działania genu Sirt1. Prof. Liu podaje, że adiponektyna ma korzystny wpływ na schorzenia związane z otyłością, a także zarówno adiponektyna jak i resweratrol mają właściwości przeciwstarzeniowe, zapobiegają otyłości oraz wrażliwości na insulinę.

Jednak najnowsze badania wykazały, że ekspresja DsbA-L – białka, które reguluje ekspresję adiponektyny – jest znacznie ograniczona u otyłych osób i myszy.

Nowy mechanizm

Badacze podają, że resweratrol znacznie poprawił poziom białka DsbA-L u zwierząt. Prof Liu podał NutraIngredients-USA.com, że wskazuje to na to, że wpływ resweratrolu na multimeryzację adiponektyny i jej ekspresję następuje głównie dzięki zwiększeniu aktywacji DsbA-L. Naukowcy podają, że stymulujące działanie resweratrolu było zmniejszone poprzez upośledzenie ekspresji białka DsbA-L.

Kluczowa rola

“Wykazaliśmy, że resweratrol ma znaczenie w regulowaniu ekspresji i multimeryzacji adiponektyny w adipocytach poprzez niezależny mechanizm Sirt1,” podają naukowcy.

Ponadto białko DsbA-L odgrywa „kluczową rolę” w promowaniu wpływu resweratrolu na adiponektynę, co z kolei prowadzi do korzystnego wpływu metabolicznego.

Prof Liu dodaje, że odkrycie tego nowego mechanizmu może pomóc w opracowaniu metod leczenia chorób metabolicznych, ale konieczne są dalsze badania określające dawkę resweratrolu mającą wpływ na aktywację DsbA-L i adiponektyny.

Źródło: Journal of Biological Chemistry

Publikacja online przed drukiem, 10.1074/jbc.M110.188144

“Up-regulation of Adiponectin by Resveratrol: The essential roles of the Akt/Fox01 and AMP-activated protein kinase signaling pathways and DsbA-L”

Autorzy: A. Wang, M. Liu, X. Liu, L.Q. Dong, R.D. Glickman, T.J. Slaga, Z. Zhou, F. Liu