Resweratrol może kontrolować poziom cukru we krwi, ale czy tylko u diabetyków?

Najnowsze badania podają, że codzienne przyjmowanie resweratrolu może poprawić poziom glukozy we krwi i wrażliwość na insulinę u cukrzyków.

Dane z badań obejmujących 388 osób wykazały, że kontrola poziomu cukru we krwi przez resweratrol może być ograniczona tylko do grupy osób z cukrzycą, gdyż nie zaobserwowano korzystnego wpływu na osoby z prawidłowym poziomem cukru we krwi.

Naukowcy z Third Military Medical University w Chinach podają wyniki tych badań w American Journal of Clinical Nutrition.

Resweratrol, silny polifenol i związek o właściwościach przeciwgrzybicznych, jest często określany jako bioaktywny związek występujący w winogronach i czerwonym winie. Wiązany jest szczególnie z tzw. „Francuskim paradoksem”, tj. rzadkim występowaniem chorób serca i otyłości wśród Francuzów, mimo wysokotłuszczowej diety i dużego spożycia czerwonego wina.

Zainteresowanie tym związkiem pojawiło się w 2003r. Wtedy badanie Davida Sinclaira z Harwardu  wykazało, że resweratrol może przedłużyć życie komórek drożdży. Badanie zostało opublikowane w piśmie Nature i zyskało ogromne zainteresowanie na całym świecie.

Wykazało, że resweratrol może aktywować gen Sirt1, który jest również aktywowany przy stosowaniu niskokalorycznej diety u różnych gatunków, m.in. małp. 

Inne badania tylko nad resweratrolem wykazały właściwości przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, korzystny wpływ na układ krążenia, poziom cukru we krwi, ochronę przed Alzheimerem i zwiększenie wytrzymałości organizmu.

Aktualna metaanaliza danych wskazuje potencjalny wpływ resweratrolu na poziom cukru we krwi, ale sugeruje, że jedynie u cukrzyków.

Badanie

Metanaliza obejmowała 11 badań randomizowanych, których wyniki wykazały, że resweratrol znacznie obniżył poziom glukozy i insuliny na czczo u diabetyków. Wykazała również, że resweratrol może obniżyć poziom hemoglobiny A1c (HbA1c), markera nadwyżki glukozy we krwi i odporności na insulinę u cukrzyków.

Nie zaobserwowano znacznego wpływu u osób bez cukrzycy.

Naukowcy zauważyli, że resweratrol aktywował gen Sirt1, który wpływa na poziom cukru we krwi. Podano również, że zwiększa ekspresję transportera glukozy zależnego od insuliny tj. GLUT4 oraz może zwiększyć wchłanianie glukozy przy nieobecności insuliny.

Jeśli chodzi o wpływ resweratrolu na insulinę, jego korzystne działanie może wynikać z możliwości hamowania wydzielania insuliny przez trzustkę lub poprzez mechanizmy o działaniu przeciwzapalnym.

“Podsumowując, spożycie resweratrolu znacznie poprawiło poziom glukozy i wrażliwości na insulinę u pacjentów z cukrzycą typu 2, ale nie u osób z prawidłowym poziomem cukru we krwi. Konieczne jest przeprowadzenie kolejnych randomizowanych, kontrolowanych badań trwających ponad 3 miesiące, aby potwierdzić wpływ resweratrolu na poziom glukozy we krwi oraz wrażliwość na insulinę.

Statystyki

Jak podaje WHO na cukrzycę cierpi ponad 220 mln ludzi na całym świecie, a konsekwencje wysokiego poziomu cukru zabijają 3,4 mln ludzi każdego roku. Ponadto WHO przewiduje, że liczba zgonów podwoi się w latach 2005-2030.

Źródła: American Journal of Clinical Nutrition
Publikacja online przed drukiem: 10.3945/
ajcn.113.082024
“Effect of resveratrol on glucose control and insulin sensitivity: a meta-analysis of 11 randomized controlled trials”
Autorzy: K. Liu, R. Zhou, B. Wang, M-T.
Mi