Resweratrol może chronić przed stłuszczeniem wątroby u alkoholików: Badanie

Autor: Stephen Daniells

17 październik 2008

Według nowych badań resweratrol, polifenol występujący w czerwonym winie, może zapobiegać rozwojowi choroby stłuszczenia wątroby związanej z przewlekłym spożywaniem alkoholu.

Aktualne badanie, przeprowadzone na myszach wykazało, że resweratrol może aktywować dwa molekuły, które biorą udział w regulacji funkcji organizmu oraz rozpadu tłuszczu w wątrobie: kinazę aktywowaną AMP (AMPK) i sirtuine 1 (SIRT1). Molekuły te są hamowane przez alkohol, co prowadzi do nagromadzenia tłuszczu oraz stłuszczenia wątroby.

Chociaż eksperci radzą wyraźnie, aby całkowicie unikać spożywania alkoholu w dużych ilościach, wyniki sugerują, że alkoholicy spożywając żywność bogatą w resweratrol mogliby na tym skorzystać.

Badacze z University of South Florida relacjonują swoje wyniki w American Journal of Physiology-Gastrointestinal and Liver Physiology.

Poprzednie badania powiązały potencjalne korzyści zdrowotne wina z resweratrolem, silnym polifenolem oraz środkiem przeciwgrzybicznym występującym w naturze w skórce czerwonych winogron.

Jest on często reklamowany jako bioaktywny związek występujący w winogronach i czerwonym winie. Jest on również szczególnie związany z tzw. „francuskim paradoksem”, który polega na tym, że u Francuzów zauważa się niską zachorowalność na choroby serca i otyłość pomimo diety bogatej w dużą ilość tłuszczu i spożycie wina.

Właściwości ochronne związków zawartych w czerwonym winie są przedmiotem zainteresowań wielu aktualnych badań. Dzieje się tak, ponieważ zarówno naukowcy jak i przedsiębiorcy badają mechanizmy dietetyczne mające na celu powstrzymanie rosnącej fali takich chorób jak otyłość, choroby serca czy cukrzyca.

Szczegóły badania

Badacze, pod kierownictwem Joanne Ajmo, zbadali wyniki resweratrolu na poziomie molekularnym. Myszy podzielono na grupy i wszystkie karmiono żywnością z niską zawartością tłuszczu. Jedna grupa myszy dodatkowo dostała resweratrol do jedzenia, inna dostała resweratrol wraz z alkoholem (etanolem), kolejna otrzymała tylko etanol, a ostatnia grupa dostała tylko pokarm bez dodatków (grupa kontrolna). Zastosowano również dwie dawki resweratrolu.

Pod koniec eksperymentu, Ajmo i jej współpracownicy odnotowali, że zgodnie z ich oczekiwaniami resweratrol zwiększył ekspresje SIRT1 oraz pobudził aktywność AMPK w wątrobach myszy karmionych alkoholem.

Ponadto, wzrost ten został połączony ze zmianami występującymi w poziomach innych molekuł kontrolujących metabolizm, włączając adiponektyne tj. hormon wytwarzany przez komórki tłuszczowe, które wspomagają kontrole nad otyłością.

Zmiany te podobno zapobiegają nagromadzeniu tłuszczu w wątrobie myszy poprzez ograniczenie produkcji tego tłuszczu oraz zwiększenie spalania tłuszczu już występującego.

Twórca badania, dr Min You, uznał za interesujące fakt, że połączenie resweratrolu z alkoholem wydaje się wspomagać pozytywne rezultaty resweratrolu.

„Nasze badanie wskazuje, że resweratrol może być obiecującym środkiem zapobiegającym ….chorobie alkoholowego stłuszczenia wątroby u ludzi”, podsumowują twórcy.

Badanie zostało sfinansowane przez National Institute on Alcoholism and Alcohol Abuse (Krajowy Instytut Badania Problemu Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu).

Pozostałe korzyści

Na przykład ostatnie badania w Kalifornii wykazały, że małe dawki liofilizowanego proszku grejpfruta mogą powstrzymać rozwój raka okrężnicy dzięki resweratrolowi i synergicznym efektom między związkami winogron.

Poprzednie badania wskazywały również, że resweratrol ma pozytywny efekt na przedłużanie współczynnika życia myszy i zapobieganie negatywnym efektom wysoko-kalorycznych diet. Wykazano również związek z cukrzycą, funkcjonowaniem serca i otyłością.

Zawartość resweratrolu w butelce czerwonego wina może być różna ze względu na rodzaj winogron oraz okres wzrostu i wynosić od 0,2 do 5,8mg na litr. Jednak prawie wszystkie ciemne czerwone wina tj. merlot, cabernet, zinfandel, shiraz i pinot noir – zawierają resweratrol.

Źródło: American Journal of Physiology – Gastrointestinal and Liver Physiology
Publikacja online przed drukiem, doi:10.1152/ajpgi.90358.2008
“Resveratrol Alleviates Alcoholic Fatty Liver in Mice”
Autorzy: J.M. Ajmo, X. Liang, C.Q. Rogers, B. Pennock, M. You